VERESEGYHÁZI HÍRHATÁR - A karácsonyi gyűjtés margójára

Holnap Márk napja lesz.

2013. 02. 28. 15:34

A karácsonyi gyűjtés margójára
Bár kis hazánkban is terjed az internet, sokan, sokféle okból mégsem használják.

Ennek oka sokféle lehet: az internetezéshez szükséges eszközökre nincs pénz, vagy egyszerűen a potenciális felhasználó nem érzi úgy, hogy ez az ő eszköze lehet, idősnek tartja magát ahhoz, hogy megtanulja kezelni. A napilapok meg nem vétele szintén egyre inkább anyagi megfontolásokra vezethetőek vissza. Ennek pótlására hivatottak szolgálni az ún. ingyenes kiadványok, amelyek lehetnek országos terjesztésűek, vagy csak helyiek, az adott településhez köthetőek. Ahhoz, hogy ezek a kiadványok ingyenesek tudjanak lenni, el kell tudniuk adni a hirdetési felületeiket, illetve a helyi önkormányzatok anyagi támogatásától, azaz a lakosok adóforintjainak erre a célra való átcsoportosításától függenek.

Nincs ez másképp nálunk sem. Bízva számíthat a lakosság arra, hogy a helyi hírekkel teletűzdelt havi kiadvány gyalogos terjesztői hálózattal minden háztartásba eljut. A havi kiadvány szép kivitelű,  nagyjából tartalmazza is a fontosabb információkat, helyi eseményeket, beharangozókat, tudósít az előző hónapban történtekről.

És akkor itt most álljunk meg egy gondolat erejéig. December hónapban szociális gyűjtést szervezett egy összeszokott kis társaság a veresegyházi rászorulók részére. Személy szerint értesítettem az újság főszerkesztőjét az akcióról, kértem, tegye meg, hogy megjelenteti az újságjában a hírt, hiszen így jobban eljut a háztartásokba, mint az online-felület. Nem volt kerek-perec elutasító, inkább kitérő válaszokat adott, amelynek a fő érve, lapzárta után jelentkeztem. Ezt az érvet el kellett fogadnom, így nem volt mit tennem, arra kértem, akkor legalább menjen ki a helyszínre egy fotósuk és a gyűjtés tényéről készítsen néhány felvételt, amelyet a következő lapszámban meg lehetne jelentetni, hiszen az összegyűjtött élelmiszereket az Önkormányzat egyik erre hivatott szerve fogja szétosztani. Erre már konkrét elutasítás érkezett, miszerint elmúlt eseményeket nem szokott megjelentetni. Ehhez nincs mit hozzáfűzni.

S hogy ez most, ma miért is vált fontossá, hogy megosszam kedves olvasóinkkal? Vásárlásom közben rám köszönt egy decemberben adakozó hölgy, és kifaggatott az eredményről, miből, mennyit sikerült gyűjteni. Amennyire emlékeztem az összeszámolt  mennyiségekre, felsoroltam neki, hozzátéve, teljes listát talál online-újságunk cikkének mellékleteként. Ekkor mondta el nekem, neki nincs internet-hozzáférése, és a szomszédainak sincs, akiket most a tőlem hallottakról így legalább tájékoztatni tud.

Őszintén remélem, hogy az ingyenes újságkiadó főszerkesztője olvasni fogja a fenti sorokat, vagy ha nem, akkor valaki, aki ismeri őt, eljuttatja hozzá ezt az írást. Hátha magába száll. A település adakozó polgárai  pedig ennyit megérdemeltek volna!

(Tószegi Zsuzsa szerkesztő)