VERESEGYHÁZI HÍRHATÁR - Capoeira edzések Veresegyházon

Holnap Ervin napja lesz.

2012. 06. 12. 19:54

Capoeira edzések Veresegyházon
Vasárnap egy programra sietve, egy csoport fiatalra figyeltem fel Veresegyház Ivacs részén, a Japán Kertnél. Helyes, különböző korú fiatalemberek egy meglehetősen furcsa mozdulatsort gyakoroltak, miközben szólt a zene. Meg kellett állni, erről tudni kell, hogy mi ez.

Megvártam, amíg befejezik, és kérdezősködtem. Az edzést tartó fiatalember, Jozefiák Zsolt elmondta:

Hatodik éve tanulja a capoeirát Mestre Jubileutól. Az edzések Veresegyházon 2011 szeptemberétől indultak. A létszám nem túl nagy, 8-10 fő. A korosztály 9-19 év közötti, azonban felnőtteket is szívesen várnak, hisz ők is tudnak velük edzeni.

Jelenleg a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi karán tanul, így az edzéseken a legjobb sporttudományi módszereket tudja használni.

Magáról a sportról röviden:

Ez egy brazil küzdősport, amely közel 400 éve alakult ki Dél-Amerikában. Fürge, trükkös mozdulatok jellemzik; gyakran közel a földhöz, vagy kézen-/fejenállva művelik, mindig zenére.

A zene a capoeira szerves része. Meghatározza a Rodában (ejtsd Ho'da) a játék ritmusát és stílusát. A különböző hangszerek és az ének egyaránt fontosak a játék szempontjából. A ritmus a nagyon lassútól (Angola) a nagyon gyorsig (Sao Bento Regional) terjedhet. Egyes énekek kérdés-felelet formájúak (ahol a kórus kérdez, az énekes pedig válaszol) mások pedig egy-egy történetet mesélnek el. A téma igen változatos: híres capoeristák élete, a játék maga, vagy a szerelem egyaránt állhat a dal központjában. Egyes dalok kifejezetten egyszerűek, leginkább gyerekversekre emlékeztetnek. A capoeristák a dal vagy a berimbau által diktált ritmushoz igazítják mozdulataikat, így ebben az értelemben maga a zene a capoeira vezető eleme.

A csoport: Associacao Cultural De Capoeira Abolicao

Közel 8 éve van jelen Magyarországon a csoportunk. Két mester fokozatú tanárral, Mestre Jubileu és Mestre Joao.

A csoportot Brazíliában Mestre Paihakan alapította, aki a mai napig a vezetője annak. Az ő két tanítványa a két mester Magyarországon.

Számos vidéki városban, és Budapesten több helyen is vannak edzéseink. Egészen az apró gyerekekről, gyerekes családanyák járnak az edzésekre.

Emellett számos rendezvényen, családi napokon szoktunk fellépni. Pl.: OTP családi nap, Kisnémedi falunap.

Nyáron csütörtökön és szombaton tartják az edzéseket az ivacsi vasútállomásnál található Japán Kertben 9:00 és 11:00 óra között.

Aki kedvet érez a capoeira kipróbálásához, jelentkezhet Zsoltnál: a 0620/272-6874-es telefonszámon június 16. és augusztus 31. közötti időszakban.

KÉPEK>