VERESEGYHÁZI HÍRHATÁR - Drogmentes Világnap 2013

401,4& Ft

2013. 06. 28. 22:11

Drogmentes Világnap 2013
A nap célja, hogy világszerte felhívja a figyelmet a drogok embert és társadalmat pusztító hatásaira, és összefogásra ösztönözzön.

Az ENSZ adatai szerint 230 millió ember rendszeres fogyasztója valamilyen illegális kábítószernek. Az európai kontinens ebből mintegy 25-30 millió függőt tudhat magáénak. A Magyarországon nyilvántartott fogyasztók száma 20 ezer közelében van, de ez csak a jéghegy csúcsa azt, hogy mélyebbre menve mennyi drog függőt találnánk csak saccolni lehet.

A Drogfókuszpont 2012 összefoglalója rámutat arra a megdöbbentő adatra, amely szerint a magyar fiatalok körében nőtt az illegális bódítószerek után nyúlók száma. Ugyanezen jelentés rámutat arra, hogy csökken azoknak a fiataloknak az életkora, akik az első adagjukat elfogyasztják –  ez a 14-16 éves korra csökkent.

Ezen a napon világszerte konferenciákat és figyelemfelkeltő rendezvényeket tartanak a drogmentesség jegyében. Az itthoni akciók közül érdemes megemlíteni a Drogmentes Magyarországért Mozgalom szereplését, akik az évenként megrendezett drogmentes maratonnal Európa legnagyobb civil-kezdeményezésű drogfelvilágosító rendezvényeit tudhatják magukénak már 12. éve.

A mozgalom tagjai és segítői tegnap Budapesten a Corvin sétány megújult épületei között osztottak drogfelvilágosító füzeteket azért, hogy igaz adatokat adjanak át a drogok veszélyeiről, így elősegítve egy drogmentes Magyarország létrejöttét. A füzet osztásban segítséget nyújtott a mozgalom támogatói közül Erik, a No Thanx együttes egykori frontembere és Takács Tamás, blues zenész. Együttes munkával 2600 Az igazság a drogokról felvilágosító füzet talált új gazdára, az önkéntes munkát színesebbé és vidámabbá tette Takács Tamás és Erik dalra fakadása.

A vidéki városok közül Szegeden is kampányoltak a drogmentes boldog élet mellett, hiszen ahogy L. Ron Hubbard amerikai humanitárius is megfogalmazta, „A drogok megfosztanak azoktól az érzésektől és örömöktől, amelyek az élet egyetlen értelmét adják!” A Szcientológia vallás szegedi missziójának tagjai a belvárosban nyújtották át a járókelőknek a felvilágosító füzeteket, ezzel a drogok ellenében ők is az élet igazi értelmei mellett tették le a voksukat.

Takáts Tamás a nemzet egyik leghíresebb blues zenésze az utcán zenélt. Nem kis feltünést keltett a Corvin közben a blues zenész produkciója. A zenész már nem először tesz hasonlót. Volt, hogy egy elegáns banketten kapta elő szájharmónikáját, és kezdett rá a „Requiem” című dalra.

A zenész elmondása szerint a nemzetközi drogellenes világnap alkalmából érezte úgy, hogy ki kell állnia a drogok ellen.

A drog a maga több milliárd dolláros haláliparával mára már jelentős pozíciót tölt be a halálozási okok listáján.

Ma Budapesten átlagosan minden második 16 éves fiatal kipróbált már valamilyen illegális szert.

Leggyakrabban az úgynevezett designer drogokat főként nemierőszakra használják, hogy tudatlanná téve a kiszemelt fiút vagy lányt, az erőszaktevő könnyen magáévá tehesse áldozatát, akik nem ritkán 14-16 éves korú lányok.

Többek között Kurt Cobain, vagy Amy Winehouse is drogok miatt hunyt el fiatal korában.

Takáts Tamás mint még ma is élő rock-ikon sokaknak jelent jó példát.

„Én is voltam fiatal, csináltam hülyeségeket, de a drogokat elítélem!” - mondta a zenész.

A drogok elleni tiltakozásként tartotta meg a Drogmentes Világért Alapítvány magyarországi csoportja drogellenes programját, amihez Takáts Tamás is, és Erik (a No-Thanx! egykori frontembere) is csatlakozott. Mialatt az alapítvány képviselői a káros hatásokról szóló füzeteket osztották, a két zenész gondoskodott a jó hangulatról.