VERESEGYHÁZI HÍRHATÁR - Fűts okosan! Fűtési szezonunk van

2018.12.15.
 Szombat
Ma Valér napja van.
Holnap Etelka napja lesz.

2017. 11. 23. 21:21

Fűts okosan! Fűtési szezonunk van
Veresegyház törekszik a tiszta levegő megóvására.

Az Élni Veresegyházon Egyesület fb-oldalán találtuk az alábbi írást:

A geotermikus hőhasznosításai miatt kevesebb a városban a korom és a széndioxid. Az emberek többsége nem dízel autót használ. Többségük nem éget otthon szomszédjait veszélyeztető anyagokat. London drasztikus dugódíja szintén nem pusztán közlekedésszervezés, mára egyre inkább levegőtisztasági célzatú.

Ma évente 12-16 ezer ember légszennyezés miatt hal meg Magyarországon. Ebbe még nincs beleszámolva a trombózis, az allergia, a nem halálos, de sok pénzbe kerülő betegségek kezelése, a dioxinok okozta genetikai betegségek. A közeljövőben súlyos büntetésre számíthatnak azok, akiknek kéménye mérgező anyagot bocsát ki. (Pl. mert műanyagot, kezelt fát stb. éget). Cserébe az állam garantálni fogja, hogy senkinek se kelljen megfagynia. Mindenki el fogja ítélni, aki a levegőt szennyezi. Ez épp olyan bűnnek számít majd, mint a lopás. Ilyenkor ugyanis más ember egészségéből lopunk. Már ma is vannak jogszabályok: 500 ezer forintig terjedő bírság, vagy a Btk. 248.§-a alapján 5 évig terjedő szabadságvesztés.

A 2,5 mikrométernél kisebb szemcsék (PM2,5) a legveszélyesebbek, mert az erre tapadó szennyezés azonnal bekerül a véráramba. Azaz minél tökéletesebbnek hisszük az égést, mert nagy a hőmérséklet vagy mert a szűrők kiszűrik a nagyobb szemcséjű kormot, annál biztosabb a káros hatás, ha rákkeltő anyagokat dobunk a tűzbe. Ezen a linken megnézheti mi az a 4-5 dolog, ami nem kerülhet a kályhába:

Ha 30 év múlva aközött választhat, hogy családi házát tiszta energiával fűtheti vagy hagyományos égetéssel Ön melyiket szeretné?

(http://elniveresen.hu/futesi-szezonunk-van/)

A törekvés a minél kisebb levegőszennyezésre egyre aktuálisabb, Veresegyház esetében pedig  különös figyelmet kell  fordítani erre, hiszen a város  ezév májusában a  városszéli égetésével hívta fel magára a  figyelmet az országos médiában. Ez a fajta égetés - úgy tűnik - befejeződött, de az igazi téli időszak viszont még csak most jön. Ki kellene terjeszteni azt az erőforrást, amely rendelkezésünkre áll, amelyet a közintézmények esetében már használ is a város.