VERESEGYHÁZI HÍRHATÁR - Jönnek az EBESZ megfigyelők az áprilisi parlamenti választásokra

2018.10.15.
Ma Teréz napja van.
Holnap Gál napja lesz.

2018. 03. 05. 20:05

Jönnek az EBESZ megfigyelők az áprilisi parlamenti választásokra
Nyilvántartásba vette a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az első nemzetközi megfigyelőket az áprilisi országgyűlési választásra.

Nyilvántartásba vette  a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az első nemzetközi megfigyelőket az áprilisi országgyűlési választásra.

A választási eljárásról szóló törvény lehetőséget biztosít arra, hogy más állam vagy nemzetközi szervezet képviselője figyelemmel kísérje a választási szervek munkáját, a választási eljárás teljes menetét illetve a választási csalások előkészület vagy kivitelezés miatt. A nemzetközi megfigyelő a többi között

“BETEKINTHET A VÁLASZTÁSI BIZOTTSÁGOK IRATAIBA, KÉRDÉST TEHET FEL A VÁLASZTÁSI SZERVEK TAGJAINAK,
FELHÍVHATJA FIGYELMÜKET A VÉLT RENDELLENESSÉGEKRE. NEM ZAVARHATJA ÉS NEM BEFOLYÁSOLHATJA AZONBAN
A VÁLASZTÁSI ELJÁRÁST, A VÁLASZTÁSI SZERVEK MUNKÁJÁT, ÉS KÖTELES TEVÉKENYSÉGÉT PÁRTATLANUL
VÉGEZNI!”

A nemzetközi megfigyelőknek nyilvántartásba kell vetetniük magukat a Nemzeti Választási Irodánál (NVI), amely a nemzetközi megfigyelők nevét, valamint a megbízó állam vagy nemzetközi szervezet nevét internetes tájékoztató oldalán folyamatosan közzé is teszi. http://www.valasztas.hu/nemzetkozi-megfigyelokMagyarország az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) 1990-es koppenhágai dokumentumának aláírójaként kötelezettséget vállalt arra, hogy az országban tartandó választásokra megfigyelőket hív más EBESZ-államokból. Az EBESZ internetes oldalán közölt jelentés szerint az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) január 29. és február 1. között tárgyalt Budapesten, és a megbeszélések alapján arra jutottak, hogy – a 2014-es országgyűlési választásokhoz hasonlóan – korlátozott választási megfigyelési missziót küldenek az április 8-ai választásokra. Ez a jelentés szerint az alapcsapaton (core team) felül tíz úgynevezett hosszú távú megfigyelőt jelent. A 2014-es országgyűlési választás idején 23 szervezet, illetve intézmény 167 megfigyelője akkreditáltatta magát. Több ellenzéki párt is plussz megfigyelőket kért az Európai Uniótól, mert elvileg korlátozott megfigyelő létszámot biztosítana az Európai Unió. Többek között az MSZP-PM szövetség, az Együtt, a Demokratikus Koalíció, a Liberálisok, az LMP és a Jobbik is.

(forrás: MTI)