VERESEGYHÁZI HÍRHATÁR - Választási tudnivalók

Holnap Márk napja lesz.

2014. 02. 23. 19:14

Választási tudnivalók
Jó néhány változás van a korábbi választásokhoz képest. Kezdjük a legfontosabbakkal.

Az első, hogy jóval kevesebb lesz a képviselő az országgyűlésben, mint most, az áprilisi választás után 199-en lesznek, csökkentették az egyéni választókerületek számát, és megszüntették a megyei listákat. Az eddigi 176 választókerület helyett 106 körzet lesz. A másik fontos változás, hogy a választójog alsó korhatára 17 év lett, tehát, aki a választások napjáig betölti a 17. életévét, szavazhat. Sőt, az is, aki 16 múlt és házasságban él. Nekik valószínűleg kérniük kell a regisztrációt.

Névjegyzék

A választópolgárnak ellenőriznie kell, hogy rajta van-e a választói névjegyzéken. Itt már külön kell választani a dolgokat, kezdjük az alapesettel, amikor a választópolgárnak van bejelentett magyarországi lakcíme, és ott is lakik. Ebben az esetben automatikusan rajta kell, hogy legyen a választói névjegyzéken, amit ki is kell függeszteni az illetékes hivatal (jegyző) közhelyiségében. Ha nem kapunk értesítést és a jegyzéken sem szerepelünk, de egyébként jogosultak vagyunk, akkor a helyi választási irodánál kell fellebbezni, legkésőbb a választások előtt két nappal, de jó, ha ennél előbb megtesszük.

De mi van akkor, ha valaki az ország másik pontján tartózkodik éppen? Nos, akkor is szavazhat, egy előre kiválasztott szavazókörben, úgyhogy érdemes érdeklődni előre a szavazókörökről. Ezt az állandó lakóhely szerinti jegyzőnek kell bejelenteni, legkésőbb április 4-én 16 óráig. A jegyző ekkor kiveszi a szavazót az eredeti szavazókörből, és át is helyezi abba, amelyiket kiválasztott. Fontos tudni, hogy ebben az esetben is az állandó lakóhely jelöltjeire lehet voksolni.

Szavazás

Április 6-án  reggel 6 és 19 óra között lesznek nyitva a szavazókörök.

Fontos, hogy legyen nálunk személyazonosító irat (személyi igazolvány, útlevél), persze jó, ha ezek érvényesek is, és vigyük el lakcímbejelentőnket is. A szavazókörben ellenőrzik a személyazonosságunkat, majd kapunk két szavazólapot. Az egyiken az egyéni választókerületi jelöltek, a másikon a jelölőszervezetek (pártok) listájára szavazhatunk. Az egyik szavazólapon választókerületünk egyéni képviselőjelöltjeinek neveit találjuk, kisorsolt sorrendben, a név mellett a jelölő szervezet (párt) rövidített neve és logója lesz. A jelöltek nevei előtt pedig egy kör, ebbe írhatunk majd. A másik szavazólapon az országos listát állító jelölőszervezetek (pártok) nevei vannak, szintén kisorsolt sorrendben, és ott is ott lesz az üres kör.

Amikor átvesszük a szavazólapokat, nézzük meg, hogy a lap bal felső sarkában ott van-e a szavazatszámláló bizottság érvényesítő pecsétje. Jó esetben ezt a pecsétet a szemünk láttára nyomják rá, ha nincs pecsét, erre hívjuk fel a bizottság figyelmét. Pecsét nélkül ugyanis érvénytelen lesz a szavazatunk.

A szavazófülkébe csak egyedül mehetünk be, ettől maximum akkor lehet eltérni, ha a rosszul látó vagy olvasni nem tudó választópolgár segítséget kér a bizottságtól.

A szavazófülkében aztán szavazhatunk, vagyis az általunk kiválasztott jelölt illetve párt neve melletti üres körbe tegyünk két, egymást metsző vonalat. Akár X-et, akár +-t. A lényeg, hogy a két vonal metssze egymást.

A szavazó helyiségben egyébként csak a szavazatszámláló bizottság tartózkodhat, és a szavazás időtartama alatt a választópolgár. Persze, családtag elkísérhet minket, ezt nem tiltja semmi. Rajtuk kívül csak a választási megfigyelő, plusz olyan újságíró (fotós, operatőr) lehet a helyiségben, aki újságíró kilétét a bizottság előtt igazolvánnyal igazolta.

A sajtó a szavazóhelyiségben nem kérdezheti a választópolgárokat, ott csak a bizottságtól kaphat információt, a fotózáshoz, videókészítéshez az alany engedélye szükséges.

Mozgóurna

Az a választópolgár, aki a szavazóköri névjegyzékben szerepel, de egészségi állapota, fogyatékossága, illetve fogva tartása miatt nem tud elmenni a szavazóhelyiségbe, mozgóurnát kérhet. A mozgóurna iránti kérelmet 2014. április 4-én 16 óráig a választási Irodánál lehet benyújtani személyesen, vagy meghatalmazott útján teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazással, ajánlott levélben, a www.valasztas.hu honlapon, vagy ügyfélkapus regisztráció esetén a www.magyarorszag.hu honlapon. A szavazás napján mozgóurnát már csak a szavazatszámláló bizottságtól lehet kérni, a kérelemnek a szavazatszámláló bizottsághoz legkésőbb 15 óráig be kell érkeznie.