Az új törvény lehetőségeit kihasználva, azt a helyi és „emberi” viszonyokra értelmezve Szalontai Boldizsár (Jobbik) önálló képviselői indítványt tett, melyről korábban beszámoltuk. (ELŐZMÉNY ITT!)
- Előző riportunk készítésekor Ön – riporton kívül – úgy nyilatkozott, hogy nem bízik önálló indítványának testületi elfogadásában. Veresegyház honlapján egy jegyzői felhívás jelent meg, ez azt jelenti, hogy a jegyző saját hatáskörben elfogadta az Ön javaslatát, vagy a testület állt mellé?
- A testület az indítványomat úgy módosította, hogy jelentősen kitolta az életbelépési időt, de szellemében elfogadta előterjesztésemet és a jegyző úr e szerint döntött.
- Hogy értesül az érintett, hogy közzétételi veszélyben van? Milyen lehetősége van megmenekülni a közzétételtől?
- Minden negyedévben kap értesítést, amiben szerepel a hátraléka, de most még egy plusz papírt is kapni fog.
- Ha valaki úgy menekül a szégyenlistától, hogy vigyáz arra, hogy mindig csak 49 ill. 99 ezer Ft tartozása legyen, akár meg is úszhatja a szégyenlistát?
- A szégyenlistát igen, de a végrehajtást nem.
- Milyen adatok szerepelnek majd a szégyenlistán?
- Név, cím, tartozás összege. A tartozás oka már nem.
- Hogyan lehet lekerülni a szégyenlistáról?
- A listára lassan lehet felkerülni, de egy nap alatt le lehet. Fizetni kell. (Igaz a nyomtatott sajtó, meg az internetes keresők sajnos hosszabb ideig tárolják az adatokat. A szerk.)
- Mi lesz azokkal, akik önhibájukon kívül kerülnek olyan helyzetbe – pl. munkahely megszűnése -, hogy nem csak az adót nem tudják fizetni, de megélhetésünk is problémás.
- Meg kell keresniük ez ügyben az önkormányzatot, akár részletfizetést is kérvényezhetnek megfelelő, szigorúan ellenőrzött indokkal. De se létszámban, se összegben nem ők jelentik a többséget.
Köszönöm a válaszokat!
Megkerestük Garai Tamás jegyzőt is az ügyben:
- Jegyző úr! Hány magánszemély és hány vállalkozás kerülne fel most a listára?
- Nincs pontos információm a kérdésről, 100-as nagyságrendről van szó.
- Ha a törvény szerinti eredeti összeghatárokat venné figyelembe Veresegyház, hogyan alakulnának ezek a számok?
- A létszám a többszörösére emelkedne, mert sokan – többnyire feledékenységből, pillanatnyi pénzzavarból tartoznak néhány ezer Ft-al.
- Összesen mekkora kintlévőségről van szó?
- Több száz kb. 300 millió. Ez igen jelentős összeg.
- Mennyire bízik Ön a szégyenlista eredményességében?
- Hódmezővásárhelyen ezt már korábban alkalmaztak, és ott igen jó eredményt értek el vele. Az említett jegyzői felhívást IDE KATTINTVA olvashatják.
Megkérdeztük Zsolt Péter szociológust, hogy milyen hatása lehet az ügynek.
- A tapasztalat az, hogy leginkább nem a megélhetési problémákkal küszködők az adótartozók – bár nyilván vannak ilyenek is -, hanem sokszor a nagy, elit terepjárókkal rohangáló vállalkozók a feledékenyek. Az, hogy egy törvényi felhatalmazás van az ügy mögött, nagyon jó, mert demokrácia erősítő hatása van, hiszen kizárja a falvak, városok életében egyébként fontos szerepet játszó vállalkozók és a hivatalok kéz kezet mosó működését. Voltaképp a polgármestereknek nagy segítség, hiszen hivatkozhatnak a törvényre, nem kerülnek személyes konfliktusba, és mégis hatékonyabb a behajtás.
Megkerestük Pásztor Bélát, Veresegyház polgármesterét is, aki lapunknak elmondta:
- A szavazás egységes volt abban a kérdésben, hogy 50 és 100 ezer legyen a határ, ezt én is megszavaztam a többiekkel együtt. Ez az intézkedés nem a kisemberek, az önhibájukon kívül elszegényedettek ellen irányul, hiszen ilyen helyzetbe bárki kerülhet, Ön is, én is. Meg fogjuk egy újabb ülésen vizsgálni, hogy ha kell, rajtuk hogyan lehet segíteni.
Hrabóczki József Sándor